Przejdź do treści

Jak ugotować jajko na miękko?

Jajka na miękko to jedno z ulubionych śniadań wielu osób. Idealne przyrządzone – to takie, które ma ścięte białko, a żółtko jest płynne. Dzięki temu znajdziesz dla siebie sposób na dostarczenie organizmowi wartościowych składników odżywczych oraz żelaza. W poniższym artykule dowiesz się, jak ugotować jajko na miękko i z jakich trików możesz skorzystać. 

Spis treści: 

  1. Jak przygotować jajka przed gotowaniem?
  2. Jak ugotować jajko na miękko? – czas gotowania 
  3. Jak sprawdzić, czy jajko jest ugotowane na miękko?
  4. Jak ugotować jajka na miękko w zależności od ich wielkości?
  5. Jak przygotować jajko w koszulce? 

Jak przygotować jajka przed gotowaniem?

Przed gotowaniem jajka na miękko, warto je odpowiednio przygotować. Dobrym pomysłem jest wyjęcie jajek z lodówki i pozostawienie ich na kilka minut na blacie kuchennym, aby osiągnęły temperaturę pokojową. Można także zalać jajka zimną wodą przed gotowaniem, co ułatwi ich późniejsze obieranie. Przed gotowaniem jajka można również delikatnie ubić je o twardą powierzchnię, aby zapobiec pęknięciu skorupki podczas gotowania.

Jak ugotować jajko na miękko? – czas gotowania 

Czas gotowania jajka na miękko zależy od preferencji smakowych. Jeśli chcesz uzyskać jajko z płynnym żółtkiem i ściętym białkiem, to 4 minuty gotowania jest optymalnym czasem. Jeśli jednak wolisz bardziej ścięte żółtko, możesz gotować jajka przez około 5-6 minut.

jajko na miękko

Jak sprawdzić, czy jajko jest ugotowane na miękko?

Aby sprawdzić, czy jajko jest ugotowane na miękko, możesz skorzystać z prostego triku. Wystarczy wyjąć jajka z gotującej się wody po około 4 minutach od momentu, kiedy woda zacznie się gotować. Przy pomocy łyżki wyjmij jedno jajko z wrzenia i włóż je na stół lub inną płaską powierzchnię. Delikatnie dotknij jajka palcem – jeśli skorupka jest lekko ścięta, ale jajko nadal jest miękkie, to jesteś na właściwej drodze do uzyskania idealnego jajka na miękko.

Jak ugotować jajka na miękko w zależności od ich wielkości?

Czas gotowania jajek może się różnić w zależności od ich wielkości. Jeśli masz małe jajka, czas gotowania wyniesie około 3-4 minut. Dla średnich jajek optymalny czas to około 4-5 minut, natomiast dla większych jajek można zwiększyć czas gotowania do 6 minut. Pamiętaj jednak, że są to szacunkowe czasy, dlatego warto sprawdzić miękkość jajek przed wyjęciem ich z gotującej się wody.

Jak przygotować jajko w koszulce? 

Aby przygotować jajka na miękko w koszulce, wystarczy zalać jajka zimną wodą przed gotowaniem. Woda powinna całkowicie pokrywać jajka. Następnie doprowadź wodę do wrzenia i gotuj jajka przez 4-5 minut. Po upływie tego czasu wyjmij jajka za pomocą łyżki i włóż je do miseczki z zimną wodą. Ostudź je przez kilka minut, a następnie łatwo można zdjąć skorupki.

Kluczem do uzyskania pożądanej konsystencji jest odpowiedni czas gotowania. Mamy nadzieję, że nasz praktyczny przewodnik nie pozostawił wątpliwości co do tego jak ugotować jajko na miękko.