Przejdź do treści

Jak ugotować jajko na twardo? – łatwy przepis dla początkujących

Jajko na twardo to popularne danie, które można przyrządzić na wiele różnych sposobów. Zastanawiasz się jak ugotować jajko na twardo? Postaramy się odpowiedzieć na to i inne najczęstsze pytania dotyczące czasu gotowania, sposobu sprawdzania, czy jest gotowe, a także podpowiemy kilka trików, które mogą Ci pomóc w przygotowaniu smacznego i pożywnego dania.  

Spis treści: 

  1. Pierwsze korki w gotowaniu jajek na twardo.
  2. Jak ugotować jajka na twardo? 
  3. Jak sprawdzić, czy jajko jest ugotowane na twardo?
  4. Jak obrać jajko ugotowane na twardo? 

Pierwsze korki w gotowaniu jajek na twardo

Chcąc uzyskać idealnie przyrządzone jajka na twardo, musimy zacząć od paru prostych trików. Zanim włożysz jajko do bulgocącej się wody, zrób w nim delikatne dziurki przy pomocy igły. Sprawdź w tym czasie, czy produkt jest cały i nie ma pękniętej skorupki. Unikniemy dzięki temu jego wycieku. Warto włożyć je do wody o temperaturze pokojowej. Następnie stopniowo zwiększając temperaturę wody, aby jajka równomiernie się gotowały. Pamiętaj, aby nie wrzucać ich na wrzątek, ponieważ nagła zmiana temperatury może spowodować pęknięcia. Możesz również dodać łyżeczkę octu do wody, co pomoże je obierać po wyciągnięciu z wody.  

Jak ugotować jajko na twardo?

W zależności od preferencji smakowych, idealne ugotowne jajko na twardo jest przyrządzane przez określony czas. Zwykle jest to około 8 do 10 minut. Jeśli chcesz mieć jajko półtwarde, zmniejsz czas wrzenia do 4 minut. Pamiętaj jednak, że proces dotowania może się różnić w zależności od wielkości, jaka i temperatury początkowej wody. Im większe, tym potrzebuje więcej czasu w wodzie. 

Jak sprawdzić, czy jajko jest ugotowane na twardo?

Aby sprawdzić, czy jajko jest ugotowane na twardo, możesz zastosować kilka prostych metod. Po wyjęciu jajka z wody  delikatne potrząśnij nim. Jeśli wewnątrz nie słychać żadnego dźwięku, oznacza to, że jest już gotowe. Możesz również ostrożnie wcisnąć palcem w skorupkę – jeśli jest miękkie w środku, nie jest jeszcze gotowe. Przyciskając, odczuwasz opór? – to znak, że jajko jest na twardo. Po obraniu doskonale przyrządzone jajko charakteryzuje się skróconym, sprężystym białkiem oraz kremowym żółtkiem.

jak ugotować jajko na twardo łatwy przepis

Jak obrać jajko ugotowane na twardo?

Najpowszechniejszą metodą obierania twardych jajek jest usuwanie skorupek w całości. Najprostszym sposobem jest rozbicie jej, na przykład przez przetaczanie jajka po twardej powierzchni. Jeśli jednak łupinka jest nieco trudniejsza do usunięcia, można zadać delikatny cios jajku i zalać je zimną wodą, a po chwili rozpocząć proces obierania. 

Jeśli przygotujesz większą ilość jajek, przechowuj pozostałe w lodówce w szczelnych pojemnikach do przechowywania żywności. Pamiętaj, aby jajka były nadal w skorupce, w ten sposób nie wchłoną zapachu z lodówki. 

Skoro już wiesz, jak ugotować jajko na twardo, to możesz cieszyć się tym smacznym i pożywnym daniem każdego dnia. Dodaj odrobinę soli i pieprzu, a także ulubionych przypraw, by jeszcze bardziej urozmaicić smak. Jajko na twardo świetnie pasuje jako dodatek do kanapek, sałatek czy zupy. Możesz także pokroić je na plasterki i podać jako przekąskę lub dodać do sałatki warstwowej. Nie zapominaj również o zupie jajecznej – to lekka i sycąca alternatywa. Eksperymentuj z różnymi sposobami podania i smakami, by codziennie cieszyć się jajkiem na twardo w innym wydaniu.