Przejdź do treści

Jak ugotować ryż do sushi? 

Zastanawiasz się, jak ugotować ryż do sushi? Świetnie! Zatem krok po kroku pokażemy Ci, jak zagotować idealny ryż. Przygotowanie popularnego przysmaku azjatyckiego stanie się prostsze, niż Ci się wydaje.

Zanim przejdziemy do działania, nie możemy pominąć tematu, związanego z wyborem ryżu! Jak wiesz lub nie, wybierając zły gatunek ryżu ryzykujemy, rozklejeniem się rolek sushi. Co więcej, źle ugotowany ryż może sprawić, że smak potrawy będzie mdły. Przechodzimy do działania! 

1. Krok pierwszy! Dobranie odpowiedniego ryżu 

Ryż, który zwykle gotujesz do obiadu, tym razem się nie przyda. Jaki, więc będzie odpowiedni? Do tego dania niezbędny będzie suchy ryż o owalnym kształcie ziarenek. Znajdziesz go na półkach sklepowych z oznaczeniem „sushi”. 

2. Krok drugi! Przygotowanie ryżu do sushi 

Główny produkt naszego dania zawiera dużą ilość skrobi. Ze względu na to, zanim zabierzemy się za gotowanie ryżu, należy go dokładnie opłukać zimną wodą. Dzięki temu zapobiegniemy niechcianemu sklejeniu się ryżu, po wyciągnięciu z garnka. 

ryż do sushi przepis

3. Krok trzeci! Jak ugotować ryż do sushi? 

Mając przygotowany ryż, przechodzimy do proporcji. Przyjmujemy, że jedną szklankę ryżu zalewamy jedną szklanką wody. W przeciwieństwie do tradycyjnego ryżu nie dodajemy soli do wody. I co najważniejsze nie możemy zapomnieć o pokrywce w procesie gotowania. W momencie doprowadzenia azjatyckigo przysmaku do wrzenia utrzymujemy go na palniku przez ok. 7-10 minut. 

4. Krok czwarty! Dodanie zaprawy czyli smaki kuchni azjatyckiej

Chcesz, aby Twoja japońska kuchnia, była kompletna? Świetnie, przechodzimy więc do zaprawy. Dodasz ją do przestudzonego ryżu, ale to za chwile. Zaczynamy od zmieszania (na ok. 250 gr ryżu):

  • 2 łyżki octu ryżowego, 
  • 2 łyżki cukru,
  • 1 łyżeczki soli 

Kolejno podgrzewamy składniki, aby lepiej się połączyły. Od czasu do czasu mieszając. Zanim wlejemy zaprawę do ryżu, postaraj się, go schłodzić. Zapobiegniemy, wtedy sklejeniu się ryżu. Powstrzymaj się jeszcze od próbowania. Przykryj domowe sushi mokrą ściereczką. Poczekaj 15 minut.  Następnie przełóż go i znowu daj odpocząć. Tak, to jest ten moment! Spróbuj ryż i oceń czy warto go doprawić. 

Świetna robota! 

Przeszedłeś z nami wszystkie kroki przyrządzania ryżu! Nie zwlekaj, weź nori (rolki do robienia sushi), skompletuj swoje ulubione dodatki i ciesz się potrawą kuchni japońskiej. Pierwszy raz robiłeś sushi? 

Zobacz także: Jak zrobić sushi w domu? Praktyczny przewodnik