Przejdź do treści

Pyłek pszczeli – właściwości, jak stosować? 

Z biegiem czasu coraz mocniej doceniamy produkty pszczele. Ich umiejętne zastosowanie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Wiemy, że pyłek pszczeli odgrywa istotną rolę w naszej diecie, dlatego odpowiemy na pytania – jakie właściwości zawiera i jak go stosować? 

Spis treści: 

 1. Co to jest pyłek pszczeli? 
 2. Jak powstaje pyłek pszczeli? 
 3. Pyłek pszczeli – właściwości odżywcze
 4. Pyłek pszczeli – witaminy i kalorie 
 5. Pyłek pszczeli – właściwości lecznicze
 6. Pyłek pszczeli – jak stosować? 

Co to jest pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli jest efektem procesu zapylania. Łączy ze sobą pyłek kwiatowy z różnych gatunków kwiatów. Dzieje się to wszystko za sprawą naszych niezawodnych pszczół zbieraczek. Na pyłek pszczeli składa się również nektar i ślina innych owadów. 

Jak powstaje pyłek pszczeli? 

Czy wiesz, że nie tylko my korzystamy z dobroczynności pyłku pszczelego? Zaspokaja on bieżące potrzeby pokarmowe pszczół. Służy im, również jako zapewnienia zapasów na czas niedodoboru pyłku w przyrodzie. Skąd pomysł na wykorzystywanie pyłku pszczelego przez człowieka? Zauważyliśmy, że owady traktują, go jako swój główny pokarm. Idąc tym tropem, łatwo dojść do wniosku, że może i nam pomóc w niedoborze witamin, białka  i innych składników odżywczych. Już teraz przekonaj się do spożywania pyłku!

Pyłek pszczeli – właściwości odżywcze

Nie bez powodu w ostatnim czasie miód i pyłek pszczeli podbijają nasze serca. Właściwości odżywcze pyłku zawierają witaminy i minerały konieczne do utrzymania odporności. Myślimy, że nie jeden pszczelarz może się nią pochwalić.  Dodatkowo ciekawym faktem jest to, że pyłek pszczeli składa się w dużej mierze z białka. Tak! W jego składzie jest więcej białka, niż w mięsie. Znajdziemy w nim węglowodany i zdrowe tłuszcze. Kolejna wartość, którą zapewnia pyłek pszczeli to błonnik-jeat go, aż 22,4 g na 100 g produktu. Oferuje szereg aminokwasów wolnych i egzogennych, kwasy nukleinowe DNA i RNA oraz związki fenelowe. Pewnie spotkaliście się z niedoborem biotyny i kwasu foliowego? Tak, to też znajdziecie w pyłku pszczelim. Z pełną odpowiedzialnością polecamy i zachęcamy to korzystania z dóbr, jakie daje pyłek. 

pyłek pszczeli zastosowanie

Pyłek pszczeli witaminy i kalorie 

Nie jestem prostym oszacować kaloryczność pyłku, przyjmuje się, że 100 g jego porcji to około 262 kcal. Witaminy to już zdecydwona petarda, którą oferuje. Znajdziemy w nim: 

 • witaminę A – jej dawka w pyłku jest zdecydownie większa niż w marchwi
 • witaminę z grupy B – dwukrotnie więcej niż w mięsie 
 • witaminę E – pomaga w leczeniu niepłodności 
 • witaminę P
 • witaminę C

Pyłek pszczeli – właściwości lecznicze 

Szereg właściwości, które oferuje pyłek kwiatowy umożliwia wszechstronne działanie w naszym organizmie. Dzięki jego stosowaniu możemy liczyć na przeciwdziałanie chorobom.

 • Pyłek pszczeli zapobiega anemi. Zawiera łatwo przyswajalne żelazo, które podnosi poziom hemoglobiny we krwi. Wspierany jest również układ krwionośny.
 • Hamuje powstawanie zmian miażdżycowych.
 • Obniża ciśnienie krwi.
 • W przypadku osób starszych zatrzymuje obumieranie komórek mózgowych, co zapobiega schorzeniom neurologicznym.
 • Pyłek kwiatowy wspomaga działanie wątroby, detoksykując ją.
 • Wspiera układ immunologiczny 
 • Hamuje wydzielanie histaminy czyli bierze udział w leczeniu alergii.
 • Badania wskazują na mocne oddziaływanie pyłku na obniżanie poziomu cukru we krwi.

Pyłek pszczeli jak stosować?

W medycynie stosujemy go szczególnie na jego działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Zawiera, aż 18 witamin i 25 składników odżywczych. Polecany jest osobą walczącym z odchudzaniem. Jak stosować?

 • 3 razy dziennie około 30 minut przed posiłkiem 
 • spożywanie pyłku powinno trwać od 1 do 3 miesięcy, aby przekonać się o jego dobroczynności 
 • kurację powtarzamy kilka razy w roku, zachowując minimum 30 dni przerwy między jego stosowanim 

 Mamy nadzieję, że dzięki szerokiemu zakresowi działań odżywczych i leczniczych pyłku, przekonałeś się do jego codziennego jedzenia. Co, więcej smak miodu i pyłku na pewno będzie dla Ciebie dodatkowym atutem!